Elsősegély csomag túrázáshoz
Ha egy túra során bármilyen egészségügyi gond adódik, te is felelős vagy a segítségnyújtásért, a problémákat neked kell megoldanod helyben! Mire készülj fel, mi legyen nálad az elsősegély csomagban?
Az elsősegély csomag olyan része a felszerelésnek, amire lehet, hogy ritkán van csak szükség. A csomag összeállításához végig kell gondolnod, hogy egyrészt milyen problémák merülhetnek fel egy túra során, illetve ezek közül melyek azok a helyzetek, amiben segítséget tudsz nyújtani. Hiába cipelnek néhányan egy kisebb tábori kórházat, ha a felszereléseket nem tudják használni.
Mégis, van egy olyan minimális felszerelés, aminek a használatához csak alapvető tapasztalat és tudás szükséges, és nagyon sokszor jól jöhet.
Érdemes olyan csomagot összeállítani, amit a túra hosszától függetlenül betehetsz a hátizsákba (de legalábbis 3-5 napra is megfelelő). Benne van minden, ami a túra idejére elég, de mégsem megerőltető vinni.
Mit kell mindenképpen megtenni?
Az 1997. évi CLIV. törvény (az egészségügyről) 5.§ e) pontja szerint Mindenkinek kötelessége – a tőle elvárható módon – segítséget nyújtani és a tudomása szerint arra illetékes egészségügyi szolgáltatót értesíteni, amennyiben sürgős szükség vagy veszélyeztető állapot fennállását észleli, illetve arról tudomást szerez.
Az elsősegélynyújtás tehát olyan beavatkozás, amelyet bárki elvégezhet a sürgősségi ellátás megkezdése előtt azért, hogy a baleset vagy a hirtelen egészségkárosodás következményeit elhárítsa.
Szerencsére nem minden helyzet olyan komoly, a legtöbb esetben egy fájdalomcsillapító vagy egy ragtapasz is komoly segítséget jelent egy túratársnak. Mégis érdemes számba venni, te milyen esetekben és hogyan tudnál segíteni?
Milyen problémák adódhatnak?
Ha elsősegélyre van szükség, a pontatlan segítség is jobb, mint a teljesen elmulasztott. Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a helyzettel, vagy biztosan profi segítségre van szükség, azonnal hívd a 112-t, ahol telefonon keresztül is elláthatnak instrukciókkal.
Mire lehet számítani túra közben?
- fizikai sérülések (zúzódás, horzsolás, vágás, vérzés)
- csonttörés
- izomhúzódás, rándulás, ficam
- napégés, napszúrás, hőguta
- kihűlés, fagyás
- rovarcsípés, állat harapás
- mérgezés (gombák, bogyók evése miatt)
- allergiás reakció (állatokra, növényekre)
- kullancscsípés
- hasmenés
- fájdalmak, pl. fejfájás
- láz
Ennél persze bővebb a lista, hiszen nem minden túrázó makkegészséges. A „hozott” problémákat viszont remélhetőleg mindenki tudja maga is kezelni.
Elsősegély csomag vásárlás
Nagyon sok túraboltban, illetve most már időszakosan szupermarketekben is kaphatók túrázáshoz ajánlott elsősegély csomagok. Az áruk nagyon nagy különbségeket mutat, érdemes mindig jól megnézni a csomagolást és a tartalmat is.
Tapasztalatunk szerint mindegyik jól használható, maximum érdemes kiegészíteni további felszerelésekkel. Sokszor már a „burok” miatt is érdemes valamelyiket megvenni. Sokkal jobb egy harsány piros vagy narancs tokban tartani a felszerelést, mint egy kopott nejlonszatyorban.
A túra elsősegély csomag
Nem érdemes az autókban használt merev dobozban vinni az elsősegély felszerelést, mert egyrészt nehéz lehet már maga a doboz, másrészt nagyon sok helyet foglal a kis hátizsákban is. Lehet természetesen ilyet venni a tartalma miatt, de csak a tartalmát érdemes túrákra használni.
A legjobb valamilyen vékony kopásálló nejlon anyagból készült tárolót beszerezni. Sok helyen lehet ilyet kapni, általában a kihajtható részeiben vannak kis gumis tárolók, amikben el lehet helyezni a felszerelést, a külső burkot pedig cipzárral zárni.
Hasznos, ha rikító színe van. Ha esetleg nem magunk vesszük ki a zsákunkból, hanem valaki más keresi, akkor legyen egyértelmű, hogy megtalálta.
A csomag tartalma
Az itt olvasható lista javaslatokat tartalmaz. Az ebben található eszközöket, felszereléseket könnyű alkalmazni, de nagy segítséget jelentenek olyan helyzetben is, amikor profi segítségre kell várni.
- nagyon sokféle alakú és méretű sebtapasz
- gyógyszerek: 2-3 típusú fájdalomcsillapító
- lázcsillapító
- ragtapasz tekercsben (géz vagy mull lapok rögzítésére, de sarokra ragasztva vízhólyag megelőzésére is jó)
- kullancs kiszedő csipesz
- sebfertőtlenítő folyadék (Betadine)
- fertőtlenítő kendő
- alkoholos törlőkendő
- olló
- háromszög kendő
- steril géz, mull lapok
- steril kesztyű (az erdőben ritkán tiszta a kezünk)
- kötözőpólya, rugalmas pólya
- izolációs fólia
- Fenistil krém rovarcsípésre
- saját rendszeresen szedett gyógyszerek
A csomag karbantartása
Minden utazás előtt érdemes belenézni, de maximum félévente jó átnézni az egész tartalmat. Ilyenkor végig kell nézni a gyógyszerek lejárati idejét, nem nedvesedett-e át ragtapasz, és hogy nem fogyott-e ki valami belőle.
A csomag tartalma az évek során a tapasztalatok fényében mindenkinél változik, de általában inkább bővül. Ha legalább ennyi felszerelés van nálad, akkor laikusként már nagyon sokat tehetsz bármilyen sérülés esetén.
(A képeken terepi tájékozódás oktatók és túravezető tanfolyamosok elsősegély csomagjai.)