5 ok, hogy túranaplót vezess
Valaki megkérdezte tőlem nemrég, hogyan szerezhetne motivációt, hogy a család, takarítás, bevásárlás, házimunkák, mindenféle tennivalók vonzása ellenére mégis elinduljon hétvégén túrázni, amit igazán szeretne és amire nagyon vágyik. Valóban nagyon fontos az erős elköteleződés, főleg, ha ennyi sürgető alternatívával kell versenyezni. A túranapló nagyon jó lehetőség, hogy dönteni tudj, mikor mi az igazán fontos. (Mert azért nem mindig a túra.)
Mi az a túranapló egyáltalán?
A túranapló pontosan az, amit a neve is sugall: jegyzetek a bejárt túráidról. Túranaplót vezetni nagyon jó dolog. Segít újraélni a kalandokat és megtervezni a jövőbeli túrákat. De ezeken kívül is van még jó néhány ok, amiért érdemes belefogni.
Okok, amiért megéri vezetni:
1. Túráid nyomon követése
Bármennyit is túrázol, bármennyire eltérőek a túráid, egy idő után eltűnnek a részletek, összemosódnak a történetek, a helyszínek. Kivel is jártam ott és mikor? Ez ugyanazon a túrán volt, ahol azt a szép patakvölgyet is láttuk?
Vezetheted a megtett távot, a leküzdött szintet, hogy melyik tájegységekben jártál és kikkel, mennyi időt töltöttél túrázással. És persze a történéseket, kalandokat, beszélgetéseket, az ötleteidet.
A túranapló olyan, mint egy időkapszula, és 5-10-20 év múlva nagyon hálás leszel magadnak, hogy készítettél feljegyzéseket. Nekünk is elképesztően jó érzés átnézni pár hónapnyi vagy egy évnyi emléket, és rácsodálkozni, mennyire sok helyen jártunk és mennyi mindent átéltünk.
Sőt, nem is kell olyan sok idő! Ha csak év végén nézzük vissza, mennyi helyen jártunk, máris annyira tartalmasnak tűnnek az elmúlt hónapok. Hogyan tudtunk ennyi programot besűríteni ennyi időbe? Mintha másképp múlna az idő, és sokkal több férne bele, amikor az erdőt járjuk.
A túranapló visszavezet az időben, milyen volt az adott időszakod, miket éltél át, hogyan változtál. Az élményeidet évekkel később is újra átélheted.
Nagyon jó móka átnézni a képeket, feljegyzéseket, visszaemlékezni a legjobb kalandokra.
2. Segítség a tervezésben és az ajánlásban
Ha lejegyzed a tapasztalataidat, akkor nem fogod elfelejteni azokat. Az információk segíthetnek a jövőbeli túrák tervezésében és abban is, ha mások tanácsot kérnek tőled, merre menjenek (és hidd el, fognak!).
A napló megkönnyíti, hogy visszaemlékezz, egy területen melyik útvonal volt gyönyörű és hívogató, és melyiket jobb elkerülni valamiért. Milyen tapasztalatokat szereztél az utazással, parkolással, étkezéssel, szállással kapcsolatban. Milyen volt az adott időszakban az időjárás. Milyen felszerelésre volt vagy lett volna még szükséged.
Ha valaki hozzád fordul, hogy ajánlj neki túrahelyszínt vagy útvonalat, akkor gyorsan és hatékonyan tudsz segíteni. Sokan egészen konkrét dolgokat keresnek és kérnek: az úton legyen szép kilátás vagy éppen szűk völgy, mennyire meredek és hosszú legyen az útvonal, legyen vagy ne legyen patakátkelés. Tavaszias túrát szeretnének tél végén vagy éppen hűvös helyre mennének nyáron.
Hidd el, ha elkezdesz túrázni, egyre többen fognak a környezetedből ilyen kérdésekkel keresni, ha kirándulást terveznek. És akkor nem nulláról kell elkezdened gondolkozni, csak ki kell nyitnod a túranaplódat és felidézni a túrákat. A napló megkönnyíti, hogy emlékezz a részletekre.
3. Saját kondíciód fejlődésének nyomon követése
Ha folyamatosan lejegyzed a túráidat, szembetűnő lesz a fejlődésed, főleg, ha nemrég kezdtél túrázni. Szinte biztos, hogy egyre hosszabb távokat tudsz megtenni, és egyre nehezebb túrákon is jól érzed magad.
A túranapló segíthet abban, hogy egyre inkább komfortos túrákat keress. Ha például úgy érzed, a bejárt túrák túl könnyűek vagy éppen túl nehezek voltak, elkezdhetsz kísérletezni, mi az, ami jobban passzol hozzád. Lehet, hogy a távot kell csökkenteni vagy a meredek részek okoznak problémát. De az is lehet, hogy ellenkezőleg, nagyobb kihívásra van már szükséged.
A naplóban lejegyzett adatok segíthetnek, hogy mindig eggyel nagyobb, nehezebb kihívást tervezhess. És folyamatosan láthatod, ahogy ez sikerül is!
Mi például egészen más távokat szeretünk télen és nyáron. A leghosszabb, legnehezebb túrákat pedig tavaszra és őszre időzítjük.
4. Érzelmi és mentális változás
Bármilyen naplót is vezetsz, annak van stresszoldó hatása. Csak itt dupla a hatás, mert a túrázás maga is segít ellazulni és kiszakadni a napi pörgésből.
A túrázásnak nemcsak fizikai előnyei vannak, és nemcsak a javuló kondícióddal fogsz hamarosan szembesülni. Vannak érzelmi és mentális előnyei is, és ezek éppen ugyanolyan fontosak.
Kövesd nyomon a változásod, fejlődésed ezen a téren is! Például lehet, hogy stresszesnek érzed magad reggel, esetleg éppen emiatt nehezen is indulsz el. Viszont napközben fordulhat a helyzet, és már hálás leszel magadnak, hogy nem otthon ülsz – írd ezt le!
Legközelebb sokkal motiváltabb leszel induláskor a feszültségeid ellenére is, mert tudod, hogy a hangulatod menetrendszerűen ki fog simulni.
Ha leírod, van esélyed rá, hogy észre vedd ezeket a szabályszerűségeket, tendenciákat, változásokat.
5. Tudatos jelenlét a túrákon
A túrázás több is lehet, mint eljutni egyik kilátóponttól a másikig vagy mint a testmozgás egy fajtája, ahogy erről az előző pontban is volt szó. A túrázás remek lehetőség arra, hogy hagyd elkalandozni a gondolataidat, ellentétben a dolgos mindennapokkal, amikor folyamatosan fókuszáltan kell figyelned.
Ennek ellenére a naplóírás figyelmesebbé tehet (de ez teljesen más lesz, mint mondjuk az e-mailjeidre és a közösségi média üzeneteidre koncentrálni). Ha már a túra elején átgondolod, miről akarsz majd írni, akkor ezekre elkezdesz jobban odafigyelni.
Ha például a természettel kapcsolatos élményeidről fogsz írni, akkor elkezded ezeket keresni. Valószínűleg nem csak a terepviszonyokra ügyelsz majd, vagy hogy az elágazásokban merre folytasd az utad, hanem például a szellő hangjára vagy a körülötted lévő természetre: sziklákra, patakokra, növényekre.
Ha időt szánsz arra, hogy leírj dolgokat később, az arra kényszerít, hogy jobban jelen legyél. Emiatt pedig maga az élmény is intenzívebb lesz. Egyre jobban tudod majd értékelni ezeket a pillanatnyi élményeket, és a napló segít, hogy elmélyültebb kapcsolatot alakíts ki önmagaddal és a környezeteddel.
Amikor sok dologra odafigyelünk egy túrán, az olyan, mintha egy nap alatt több nap telne el. Mintha a reggeli indulás képei nem is aznap készültek volna, hanem napokkal korábban. Éppen azért, mert annyi élményt szedtünk össze, ami máskor több nap alatt születik csak.
Az ilyen túrákat biztos, hogy újra és újra át szeretnéd élni majd.
Miről írj?
Még mindig nehéz lehet persze kitalálnod, miről írj, hogy ezeket mind lásd és átéld később is. Mi fogja visszahozni ezt a sok élményt és hogyan fogod látni a változásokat?
Jó, ha egy túranapló ad ehhez néhány támpontot, és nem az üres fehér papír előtt ülsz tanácstalanul. Ráadásul – ahogy az 5. pontban olvashattad – ezek a támpontok már a nap átélésében is segítenek, mert elkezdesz napközben is azon gondolkozni, mit fogsz róluk írni túra után.
Túranaplót vezetni nagyon személyes dolog. Tapasztalatokat kell szerezned, te milyen dolgokat jegyezz fel, nálad mi működik, mi hozza vissza élővé a túra élményét.
Sokféle túranapló működhet, és lehet, hogy a tiéd mindenki másétól különbözni fog. Lehet, hogy téged nem hoznak lázba azok a dolgok, amiket mások szeretnek feljegyezni. Az a lényeg, hogy kísérletezz, és olyan naplód legyen, amiben van hely mindenféle ötletnek.
Fontos, hogy megtaláld, mi az, ami téged a naplóírásra is motivál és később is élvezetet okoz a nézegetése.
Ha kezdő túrázó vagy, és még nem elég erős a motivációd, vagy gyerekekkel túrázol, és azt szeretnéd, hogy kitartóan jöjjenek, akkor mindenképpen megéri elkezdeni egyet. Viszont ugyanúgy, ahogy a túrázáshoz, ehhez is kell kitartás! Szóval szórakoztatónak kell lennie a kitöltésnek is, hogy ez se egy plusz „kötelező” feladat legyen.
A mi túranaplónk
Készítettünk egy túranaplót, olyan oldalakkal és kérdésekkel, amiről azt gondoljuk, jól működnek. Ha ezeket végig gondolod és kitöltöd, akkor könnyedén visszaemlékezhetsz a részletekre. Segít a tervezésben és motivál, mert láthatod, milyen sok helyen jártál már eddig is és miket éltél meg. Ráadásul gyönyörű és mindenki irigyelni fog, amikor előveszed.
Ha szeretnél naplót, nézd meg itt a részleteket:
Persze az is lehet, hogy még nem vagy benne biztos, hogy szeretnél-e túranaplót használni. Segítünk eldönteni!
Ha még nem szeretnél rendelni, de szívesen kipróbálnád a naplóírást, akkor tölts le belőle két oldalt! Ingyen letölthető, kezdd ezekkel!