Túrázás esőben

Nem esős, de megázós történet. Nem voltam még iskolás, amikor nyáron szokás szerint kirándulni mentünk hétvégén a családdal. Lábamon az akkor kapható egyetlen „sportcipő”: sötétkék vászon, világos gumi talppal. Azt hiszem, a Rám-szakadékban voltunk, és én beleléptem egy jó mély vizesgödörbe az egyik lábammal. A víz azonnal bezúdult a cipőbe és nagyon hideg volt. Viszont tudtam, hogy nincs nálunk váltócipő, egyszerűen nincs mit tenni, most ez van. Egy darabig kényelmetlen volt, de aztán már észre sem vettem a melegben, és legközelebb csak délután jutott eszembe, amikor már teljesen száraz volt. Valahol ott tanultam meg: nem kell, hogy mindig minden tökéletesen száraz és kényelmes legyen ahhoz, hogy jól érezzem magam a természetben.
Miért érezzük magunkat kényelmetlenül esőben?
Érdemes feltenni magadnak a kérdést: te miért nem szeretsz esőben túrázni?
Talán mert olyan kényelmetlen tud lenni az egész. Átáznak és sarasak lesznek a ruhák, beázik a cipő, vizes lesz a szemüveg. A kapucni kényelmetlen, kilátni sem lehet, nemhogy beszélgetni. Az esőtől védő ruha lehet, hogy túl meleg nyáron. Vagy nagyon fázós lehet a dolog télen, amikor egyébként is hideg van.
Ráadásul ilyenkor minden lassabb, körülményesebb: nem lehet csak úgy leülni egy fa alá pihenni, és még a termoszból elővett meleg tea is kevésbé élvezetes, ha közben az ember kabátujjáról becsorog a víz a könyökéig. A tájékozódás is nehézkes: védeni kell a térképet a víztől, de ha telefonnal vagy GPS-szel tájékozódunk, annak sem tesz jót a megázás. Ráadásul a pazar kilátásról tutira lemondhatunk.
Rögtön az elején le kell szögezni: az esőben túrázni nem való mindenkinek. Elszántság kell hozzá, főleg akkor, ha már eleve esőben indulunk el, és jó eséllyel egész nap csapadékos időre számíthatunk. Ilyenkor mi is gyakran átszervezzük a napot, vagy más úti célt választunk.

Miért indulunk útnak mégis?
Sokszor előfordul, hogy a meteorológia nem egyértelmű – eshet is, meg nem is. Ilyenkor sokan inkább lemondják a túrát. Pedig egy kis felkészüléssel az eső nem csak elviselhető, de akár különleges élmény is lehet. Ha csak „szép időben” indulnánk el, hihetetlen élményekről maradnánk le és sokkal-sokkal kevesebbszer túráznánk.
És még ha esőt ígérnek, akkor is ritka, hogy egész nap esik. Jellemző, hogy ugyanazon a napon esőt és több órányi szuper napsütést is átélünk!
És miért jó ebben az időben elindulni? Mert tényleg sok embert elriaszt a megázás eshetősége, és sokkal kevesebben lesznek a népszerű helyszíneken is! Én tömegben nehezen figyelek a természetre, de esőben, kevesebb emberrel körülvéve ez sokkal könnyebb. Biztos, hogy nagyobb lesz a nyugalom! (Hacsak nem olvassák el rengetegen ezt a cikket és indulnak neki esőben is mostantól…)
Az élmények, a látvány, az illatok is egészen mások lesznek. Fantasztikus lehet a túra! De persze ehhez az kell, hogy ne ahhoz méregesd folyton az élményeket, mint amikor csodás túraidő van. Nem fogsz messzire látni a kilátóból, viszont más módon, de egészen különleges lesz a látvány. Nem tudunk majd szundikálni egy fa alatt a padon, de be tudunk ülni egy kicsit egy kis tető alá, és onnan nézni az erdőt körülöttünk.
Tisztább lesz a levegő, kevesebb lesz a pollen, nagyobb a páratartalom. Nemcsak az allergiásoknak tesz jót a kintlét, de még a bőrünknek is.


Felkészülés az esőre
Ellenőrizd az időjárás előrejelzést
Ellenőrizd többször is az időjárás-jelentést. Szerencsére már rengeteg app elérhető és folyamatosan a kezedben lehet akár radarkép vagy villámtérkép is. Ezt a túra előtt és közben is érdemes figyelni.
Fontos, hogy ha nem csak eső, hanem vihar közeleg, akkor inkább halaszd el a túrát. Esőben érdemes lehet elindulni, de viharban, amikor dörög-villámlik, már túl veszélyes kint lenni.

Tervezd meg az útvonalat előre
Ha eshet, különösen fontos, hogy már otthon átgondold az útvonalat. Érdemes kerülni a sziklás, meredek útszakaszokat, a patakokon át- és átvezető völgyutakat vagy a kilátópontokra vezető ösvényeket. Ezek egyrészt veszélyesebbek, de az élmény is csorbulhat, ha úgysem látni messzire. Helyette válassz erdőben futó, esetleg tóhoz vezető utakat. Ezek esőben is szépek, sőt, talán még különlegesebbek is. A fák az eső elől is némi védelmet nyújtanak.
Praktikus lehet olyan útvonalat választani, ami több lehetséges leágazással vagy „menekülőúttal” rendelkezik, hogy ha nagyon elromlik az idő, rövidebbre tudd venni a túrát. Mindig hagyj tervet valakinél otthon: mondd el, merre mész, mikor tervezel visszaérni.
Válassz a szokásosnál rövidebb utat
Ha nagyon bizonytalan az időjárás, nyugodtan válassz a szokásosnál rövidebb útvonalat. Ha nagyon esik és nagyon eleged van, hamarabb hazaérsz.
Gondosan válaszd ki, kit hívsz el a túrára
Az sem mindegy, ki jön melletted! Olyan barátot érdemes elhívni, aki meglátja a szépséget ilyenkor is a természetben és akivel támogatni tudjátok egymást, aki kalandot lát ezekben a körülményekben is.
Felszerelés esőben való túrázáshoz
Vízálló ruházat
Érdemes arra törekedni, hogy minél szárazabb maradj. És itt a „minél szárazabb” a legjobb eredmény, mert esőben mindenképpen vizesek leszünk, ezzel meg kell békélni. Hogy ez pontosan milyen ruhadarabokat jelent, azt az évszak és az egyéb időjárási körülmények határozzák meg.
Nekünk alapelvünk, hogy a leggyorsabban mi magunk, a bőrünk szárad meg. Ezért nyáron, ha egyébként meleg van, akkor előfordul, hogy esőben éppen nekivetkőzünk. Eltesszük a holminkat, hogy száraz maradjon, és ha lehűlne kicsit az idő az eső után, akkor legyen mit visszavenni. A bőrünket meg elég csak megtörölni és kész is.
Ha éppen csak szemerkél vagy szitál, akkor nem is kell feltétlenül nagyon beöltözni, elég lehet egy szélesebb karimájú kalap vagy baseball sapka, hogy a szemünkbe ne folyjon a víz. (A hátizsákot azért már ilyenkor is be szoktuk öltöztetni!)
Ennél egy fokkal jobban véd a víztől egy nagy műanyag poncsó. Hidegben és melegben is kellemes viselet tud lenni, főleg ha tényleg sokat esik. Aláfér a hátizsák, oldalt szellőzik. Ha elég hosszú, akkor akár térdig megvéd az elázástól, miközben nem olyan nagyon szűkíti a mozgásteret. Tavasztól őszig egy vékony póló is elég lehet alá. A műanyagból készült poncsó gyakorlatilag örökre vízhatlan (hacsak nem szakad el), és ha bekoszolódna, akár egy slaggal is le lehet tisztítani. Kis helyen elfér a hátizsákban. Csak jót tudok mondani róla (amíg nem fúj a szél)!
Ha hűvösebb van vagy fúj a szél, akkor érdemes esődzsekit felvenni. Ez már sokkal inkább hajlamos belül párásodni. Vettünk már le dzsekit úgy, hogy ugyanolyan csapzottak lettünk benne, mintha áztunk volna. Nincs olyan esődzseki, ami jó a 30 fokos párás, nyári zivatarban és a téli havas esőben is. Sokat tud segíteni, ha hónaljban van cipzár és tud szellőzni.
A dzsekik sajnos a használattól fokozatosan vesztik el a vízlepergető képességüket azokon a helyeken, ahol koptatja őket a hordás: a hátizsákkal való érintkezés pontjain és ahol a karunk sokszor hozzáér a testünkhöz. Vannak csodaszerek, amikkel ezt a tulajdonságot fel lehet újítani, de úgy tapasztaltuk, egy használt dzseki sajnos már sosem lesz olyan, mint az új.
Amire vásárláskor érdemes nagyon odafigyelni, az a kapucni. Ha csak a fejed búbjáig ér, akkor elázik az arcod és a szemedbe esik a víz. Ha túl nagy és lelóg, akkor semmit nem fogsz látni, sem a tájat, sem a többieket. Vannak állíthatók, ami szuper lehet abban az esetben is, ha például hosszú hajad van, és néha leengedve, néha copfban hordod, vagy akár sapkára is fel tudod húzni és kényelmesre állítható.
Ha meleg van és nagyon rosszul esne bármit is felvenni pluszban, akkor a legjobb egy kisebbfajta esernyő. Ha nem különösebben szűk az ösvény, akkor ez lehet a legkényelmesebb, és a kilátást, beszélgetést sem hátráltatja. Elvileg lehet olyat vásárolni, ami rászerelhető a hátizsákra és még tartani sem kell, de ilyet magyarországi boltban még nem láttam.
Sokan esküsznek a vízhatlan esőnadrágra, én bevallom, még nem tudtam magam rávenni, hogy beszerezzek ilyet. Nyáron a legjobb a rövidnadrág. Hűvösebb időben pedig túranadrág, ami gyorsan szárad, és nem izzadok bele.
Ami sokat segíthet: a lábszárvédő vagy kamásli. Télen megvédi a nadrágot a sártól, kosztól, és melegít is. Nyári esőben pedig megakadályozza, hogy a víz befolyjon a bakancsba vagy cipőbe, és egy magasabb füvű réten sem „fájdalmas” az átkelés.
Általános tanácsunk, hogy kerüld a pamut holmikat. Magukba szívják a vizet és csak lassan lehet őket megszárítani, ami a legrosszabb tulajdonság egy túrán. Ezért sem jó például farmerben túrázni. Ráadásul vizesen már nem tartanak melegen, sőt, ellenkezőleg: a testedtől vonják el a hőt.

Lábbeli
Amennyire „megengedők” vagyunk a ruházattal kapcsolatban, annyira szigorúak a lábunkkal. A lábfejed szárazságáért érdemes neked is mindent megtenni. Hordj bakancsot vagy túracipőt, amelyik kényelmes. De legyen olyan, ami a legtovább ellenáll a beázásnak. És hogy ez a tulajdonsága minél tovább megmaradjon, ápold is. Feljebb már említettem a lábszárvédőt, az is sokat tud tenni a száraz lábfejért.
Ha esőt ígérnek, dobj be azért egy plusz zoknit, ez eső után még a teljesen átázott cipőben is jól fog esni.
Táska és felszerelés védelme
A táska és a tartalma nagyon lassan szárad, ha egyszer beázik, szóval ezt is érdemes majdnem a legelső esőcsepp esetén is védeni. Nagyon sok minden el tud ázni benne, például a vizes szendvicsek, iratok, pénz, térképek rendbetétele mind eléggé nagy munkát jelenthet túra után.
Ha nem tartozik a hátizsákodhoz „beépített” huzat, akkor érdemes egy esővédőt pluszban beszerezni. De ez sem véd teljesen nagy zuhéban, mivel csak a zsák elejére lehet felhúzni, viszont a tetejénél, oldalt a dzsekiről még befolyhat víz. Szóval a zsákon belül (ha van esély az elázásra) tegyél mindent kisebb, vízhatlan zsákokba. Egy nagy szemeteszsák bélésnek, vagy kisebb műanyag zacskók, tokok az iratoknak, telefonnak, térképeknek, papíroknak, szendvicseknek, ruháknak mind jól jön.
A kisebb zsákok abban is segíteni tudnak, hogy ha egy-egy dolog elázik, azokat így el tudod szeparálni a többitől.
Étel és ital
Olyan ételeket csomagolj, amit könnyű megenni akár útközben vagy rövid pihenők alatt is. A legrosszabb, ha valami olyasmit csomagolsz, amit még el is kell készíteni. Nemcsak kényelmetlen lesz a munka, hanem el is kezdhetsz fázni a megállás alatt.
Egy termosznyi meleg ital, például tea szinte mindig jól jön, ha az eső lehűti a levegőt.
Alapvető túrafelszerelés
Az esőre készülődés közben ne feledkezz meg azokról dolgokról, amikre minden túrán szükség van: térkép, iránytű vagy egyéb tájékozódási eszközök, elsősegélycsomag, fejlámpa, elegendő étel és víz mindenképpen legyen nálad. Viszont ezeknél is gondoskodj róla, hogy ne ázzanak el.
Ami még jól jöhet
- mikroszálas törölköző: nagyon könnyű és kis helyet foglal, de nagyon jól jöhet, ha igazán elázol;
- túrabot a csúszós szakaszokhoz, ha egyébként is szoktál és tudsz túrabotot használni;
- tartalék ruha: a hátizsákba jó betenni egy tartalék pólót és egy zoknit, de ha autóval jársz túrázni, akkor érdemes abban tartani egy teljes váltás ruhát.


Mire figyelj útközben?
A biztonságod az első!
Eső közben és után a talaj sok helyen lehet csúszós, nehezen járható. Ilyenkor lassabb a tempó, a szakaszok bejárására több időt kell szánni, és valószínűleg fárasztóbbnak is fogod érezni a túrát. Ha valahol patakon kell átkelni, akkor számíts rá, hogy magasabb lehet a vízszintje a megszokottnál.
Senki nem fog neheztelni rád, ha lassabban mész vagy rövidítesz, módosítasz a terveiden. (Sőt, akkor sem, ha esetleg visszafordulsz vagy teljesen elhalasztod a túrát.)
Egyél és igyál!
Esőben sokat koncentrálunk arra, hogy szárazak maradjunk és végigjárjuk a tervezett útvonalat, és sokkal kevesebbet arra, hogy eleget igyunk és együnk. A testnek kell az étel és a folyadék, hogy megfelelően szabályozza a belső hőmérsékletet.
Tarts szünetet szárazabb helyen, ha lehet. Ez lehet akár egy kávézó vagy valamilyen beülős hely az útvonaladon. Egyél egy levest, igyál meg egy meleg italt! Sokkal energikusabban és derűsebben tudod folytatni a túrát.
Figyelj oda a kihűlés jeleire magadon és másoknál is!
Az emberi test hőszabályozása nagyon fontos. Ha vizesek a ruháink (és mindegy, hogy az esőtől vagy az izzadtságtól, esetleg a kabátban a párától), az hőt vonhat el a testtől, és elkezdődhet a kihűlés. És tévhit, hogy az alkohol segíti a kihűlés elleni védelmet!
Ha fázunk, először a végtagok erei szűkülnek össze, csökkentve a véráramlást. A test védekezésének következő lépése, hogy apró izomrángásokkal próbálja fokozni a pulzust és a vérnyomást, ilyenkor vacogunk, reszketünk a hidegtől. Ebben az állapotban már a lehető leghamarabb meg kell szakítani a túrát, és az érintettet megszárítani és meleg környezetbe juttatni.
Hogyan érezd jól magad?
A hozzáállás döntő!
A legjobb vízálló dzseki sem segít, ha nem állsz pozitívan a túrához. Ha már ott vagy a túrán és esik, akkor kizárólag rajtad áll, ehhez hogyan állsz hozzá és milyen élményekkel mész haza. (És hogy a többiek milyen élményekkel mennek haza. Gondolj rájuk is!)
Az első fontos lépés, hogy elfogadd a tényt: vizes leszel. Ha jól felkészültél nem fogsz fázni és viszonylag kényelmesen tudsz túrázni.
Éld át, amit megtapasztalsz, koncentrálj arra, ami körülötted van. Örülj annak, hogy új arcát látod a tájnak és a természetnek, amivel esetleg eddig keveset találkoztál. Fontos, hogy fenntartsd a pozitív hozzáállásodat akkor is, ha az idő szürke és esős marad akár egész nap. Ha felkészülsz erre lehetőségre, és keresed a természet szépségeit, akkor nem leszel csalódott.
Szerintem szinte mindig jobb kint lenni, mint bent kuksolni valahol. Ha szürke és borult az idő, akkor egy szobában ülve nem ugrálnék vidáman. Egy túrán viszont előfordulhat, még ilyen időben is! A mozgás mindig jót tesz a kedvünknek.
Éééés: egy kis vészhelyzeti csoki mindig nagyon jól tud jönni és felvidámítani, értelmet adni az életnek (ami sokaknál hajlamos elhalványulni szürke időben). Legyen nálad egy tábla és add körbe a többieknek is, ha szürkül a kedvük!

Hazatérés után
Ha hazaértél, szedd rendbe magad először. Valószínűleg egy meleg vizes fürdés új emberré tesz. De a következő feladat: tedd rendbe a megázott felszerelésed is!
Száríts meg mindent, és mosd ki, amit lehet. A kamásliról, téli nadrágról csak szárazon keféld le a sarat, ezeket például szinte soha vagy nagyon ritkán érdemes mosni. A bakancsodat, cipődet is szárítsd ki először úgy, hogy minél jobban meglazítod a fűzőket. Ahhoz, hogy kezelni tudd az anyagát, muszáj letakarítani, akár lemosni.
Ne feledkezz meg róla, hogy a hátizsákodat is rendbe hozd. Pakold ki, szárítsd meg azt is, és a huzatát is.
Remélem, legközelebb kockáztatsz, és akkor is elindulsz, amikor nem tökéletes túraidőt ígérnek, és esetleg megtapasztalod, esőben is lehet túrázni!
Szeretnél magabiztosabban túrázni? Neked való a Túrázás kezdőknek online tanfolyam! (Az időjárásról is beszélünk benne!)

Túrázás kezdőknek online kurzus
Online kurzus tíz hasznos gyakorlati témakörrel, hogy már a legelső túráidtól kezdve magabiztosnak érezhesd magad és biztonságban legyél. A témák feldolgozását kinyomtatható munkafüzet segíti!