Növényzet a turistatérképen
Ha túrázni indulsz, arra vágysz, hogy az erdőben legyél egész nap. Kezdő túrázóként az erdő egy nagy, zöld masszának tűnik, mindenhol fák. Nagyon nehéz ebben a nagy zöld rengetegben bármilyen egyediséget észrevenni. Hogy lehet mégis segítségül hívni a növényzetet a tájékozódáshoz?
Területek színezése
Ha jobban megfigyeled a turistatérképet, akkor szinte az egész felülete színes. Ha a sumert (a domborzatárnyékolást) nem veszed figyelembe, akkor is sokféle zöld és sárga árnyalatot látsz, és vannak területek, amik a színezés mellett „mintásak” is. Ezek mind-mind a növényzet jellegére utalnak, és minden jelölésnek az a célja, hogy térképolvasóként jobban tudj tájékozódni.
Sötétzöld
A zöld az erdőterületeket jelöli, ahol egybefüggő erdőt találsz. Magyarországon nem találsz már olyan területet, ahol ezt nagyon nagy kiterjedésben semmi nem szakítja meg. Szinte mindenhol biztos lehetsz benne, hogy a közelben van legalább egy rét vagy nyiladék.
A nyiladékok nem mindig járhatóak, nem mindig vezet bennük út. Ősztől tavaszig valószínűleg lehet bennük közlekedni, ha nem túl magas az aljnövényzet. Nyáron nagyon sok esetben sűrűn benövik a növények, akkor nem mindig lehet rájuk számítani.
Világoszöld
Világoszöld jelöli a bokros vagy fiatalos területeket. Ha egy-egy területen kitermelik a fákat, akkor a területet beültetik, vagy a megmaradt erdő felől hamar visszafoglalja a növényzet. Ilyenkor jó darabig még nagyon jól lehet látni, hogy a fiatalosban a növényzet magassága nem éri el a környező erdőkét.
Sárga
Sárga jelzi a réteket. Itt a növényzet maximum akkora, hogy egy felnőtt könnyen ellát felette még nyáron is. Ha viszont nagy a rét, és a turistaút áthalad rajta, majd újra bemegy az erdőbe, akkor – főként nyáron – érdemes megvizsgálni a térképet. Sokszor nehezen lehet megtalálni az út folytatását a fák között.
Sárgával jelöli még a turistatérkép azokat az aszfaltozott utakat, ahol szabadon lehet autóval közlekedni. Az utak jelöléséről egy másik cikkben olvashatsz bővebben.
Világossárga
Fehér
Fehérrel jelzi a turistatérkép azokat a részeket, ahol nincs növényzet, például a működő bányaudvarokban.
Fehér szín jelzi azokat az utakat is, amelyeken autóval csak engedéllyel lehet közlekedni (településeken kívül).
Narancs
Narancs színűek a települések lakott területei. Itt nincsenek az egyes épületek külön-külön jelölve. Ezek mind magánterületet jelentenek, csak az utcákon tudsz közlekedni.
Sötétszürke vagy fekete
Üdülőterületek vagy kisebb lakott települések (például puszták) esetén sötétszürke vagy fekete szín jelzi az épületeket. Itt téli időszakban nem biztos, hogy elérhető segítség.
Területek többszörös jelölése
A területek színezése mellet előfordulhat, hogy valamilyen „mintával” is jelölve vannak, ha ott jellegzetes a növényzet.
Vizenyős, mocsaras terület
Széles völgyekben, sík területeken gyakran alakulnak ki mocsaras, vizenyős területek. Nem biztos, hogy nyíl vízfelület látszik, de a vízinövények jelenléte mindenképpen erre utalhat. Nem érdemes ezeken keresztben tervezni az útvonalat.
Bozót
Bozótba mindenki került már… Közel álló fiatal fák vagy marasztalni próbáló tüskés bokrok mind lehetnek a területen. A jelzés arra figyelmeztet, hogy megkerülni a területet biztosan sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint átvágni rajta.
Fák, facsoportok
Gyümölcsös
A szabályos rendben elhelyezett zöld körök jelölik a gyümölcsöst. Az egyes körök nem egy-egy fát jelölnek, csak a terület jellegét.
Szőlő
A dollár jelére hasonlító jelölés a szőlővel beültetett területet jelzi.
Fasor, egyedülálló fák
Vannak olyan területek, ahol nem állnak annyira sűrűn a fák, mint az erdőben, hanem szinte egyesével számba lehet őket venni. A terület olyan, mintha például egy réten lennének a fák néhány tíz méterenként.
Jellegzetes növényzet, egyedi példányok
Jellegcsoportok
Elképzelhető, hogy egy fa vagy facsoport elüt a környezetétől valamilyen szempontból. Általában ez lombos erdőben valamilyen fenyőféle vagy fordítva, esetleg a környezetében lévőktől korban nagyon eltérő fa. Tájékozódásban ilyenkor csak ezt a jellegzetességet kell keresni, hogy látsz-e olyan fát, ami valamiben különbözik a többi, környezetében lévő fától.
Védett növény egyedek
Növényzet információinak felhasználása a tájékozódásban
Növényzeti információk megbízhatósága
A növényzet nagyon gyorsan, néhány év alatt meg tud változni. Például megváltozik egy terület erdészeti kezelése: kivágnak fákat, nyiladékokat nyitnak. Az is lehet, hogy a fiatalos területek vagy régi nyiladékok fái megnőnek és már nem lehet látni a különbséget az eredeti erdős területhez képest.
A növényzet jelzéseit érdemes mindig fenntartásokkal kezelni, még akkor is, ha a legfrissebb kiadású térkép van a kezedben. Az újabb és újabb kiadások sem garantálják azonban, hogy a térkép minden egyes eleme felülvizsgálaton esett át. Nem is beszélve arról, ha 15-20 éves turistatérképpel indulsz útnak.
Túra tervezése
A növényzeti információkat érdemes felhasználni túra tervezésekor. Ha átnézed az útvonalat, jó, ha az könnyen járható. Sokan nem szeretik, ha fiataloson kell átvágni, bozótharcot vívni, és a vizenyős területeken való átkelés sem lesz a túra legjobb élménye.
Nyáron érdemes azért figyelembe venni a növényzet jelöléseit, hogy a túra nagy részén legyen árnyék. Ha sok a nyílt, esetleg mezőgazdasági terület vagy szőlő, az ősztől tavaszig kellemes, napsütéses túrákat biztosíthat, nyáron viszont jobb a zárt erdőket választani.
Jelleghatár
Ha a terepen úgy látod, a tapasztaltak nagyon jól megfeleltethetőek a térképnek, akkor tudsz a területek „széléhez” képest tájékozódni. A jelleghatár a növényzet jellegében észlelhető határ. Úgy tudod elképzelni, mintha például egy rét szélén körbesétálsz, akkor a rét és az erdő határán haladsz.
Turistatérképeken nem annyira pontosak a jelleghatár jelölései, és sokszor nehezen is láthatók, mert rosszabb látási viszonyok között nehéz a zöld egyes árnyalatainak határát pontosan megfigyelni a térképen.
A mezőgazdasági területek vagy rétek szélét könnyű észrevenni. Sokszor viszont szükség lehet egy fiatalos és erdő határához viszonyítani. Ilyenkor a legjobb felfelé figyelni, és a fák lombkoronájának magasságát nézni, ott lehet legkönnyebben észrevenni a határokat.
Tájékozódj minél több térképi információ alapján!
Az egyes térképi információk nagy része önmagában nem alkalmas a pontos tájékozódásra. A jelzetlen utak nem mindig vannak pontosan ábrázolva, a jelzett turistautak útvonalát módosíthatták a térképedhez képest, a növényzet pedig megváltozhatott. A domborzat viszont nagyon megbízható!
Próbálj meg minél több térképi jelzést egyeztetni a tereppel: figyeld az utakat, kövesd a turistajelzéseket, folyamatosan egyeztesd a szintvonalakat a domborzattal, és ezt most már egészítsd ki a növényzet vizsgálatával is! Ha ezeket mind követed, nem tudsz eltévedni.
A bemutatott térképi jelölések a Cartographia Kiadó turistatérképein használatosak. Minden turistatérképen érdemes túratervezés előtt tanulmányozni a jelkulcsot.